ATIPWN

PROJEKT: Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ. Jak postrzega się stewardów? Badanie na Targach Edukacyjnych

W piątek 15 marca grupa projektowa „Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ” zorganizowała akcję na Targach Międzynarodowych mającą ukazać, w jaki sposób ludzie postrzegają stewardów.

Uczniowie podzielili się na cztery grupy, w których postanowili przeprowadzić badanie pilotażowe na próbie 50 osób, które miało pokazać, jak Poznaniacy i Wielkopolanie oceniają pracę stewardów. W oparciu o tytuł projektu i dotychczasowe spotkania (szczególnie z przedstawicielem Wiary Lecha) uczniowie sformułowali hipotezę, która wskazywała, że ludzie (głównie kibice) źle oceniają pracę stewardów. Hipoteza ta uwzględniła wiedzę powszechną i własną obserwację. Głównym zamysłem przeprowadzenia wywiadów było zdiagnozowanie stosunków pomiędzy kibicami a stewardami.


Grupa projektowa przyjęła, że dla celów badania nie są istotne wiek i płeć respondentów, gdyż założeniem jest sprawdzić ogólny pogląd ludzi na pracę stewardów bez uwzględnienia szczegółów.

DSC 0815
Gimnazjaliści podczas wywiadów zadali cztery główne pytania badanym. Oczywiście okazało się, że dyskusje trwały znacznie dłużej. Do wyników badania wzięli jednak pod uwagę pytania, które pojawiły się w każdej z grup.

Pierwsze pytanie brzmiało: Czy wie Pan/Pani, kim jest steward? Spośród 50 badanych, 33 przyznało, że wie, kim jest steward. Pojawiały się bardzo różne definicje stewarda, gdyż uczniowie dopytywali dorosłych o ich podanie. W większości rozmów przewijało się w różnych formach słowo „pomagać”. Gimnazjaliści spotkali się z takimi odpowiedziami, jak:

Jest to taka osoba, która pomaga znaleźć miejsce na meczu, dotrzeć na swoje miejsce.

 

Jest to osoba, która pomaga ludziom, którzy znajdują się na meczu, zaprowadzi do toalety.

 

To taki chodzący pomocnik, wielki stróż.

 

Steward to bardzo szerokie pojęcie. To osoba na stadionie w żółtej lub pomarańczowej kamizelce. Utrzymuje porządek na stadionie podczas meczu. Pomaga kibicom.

 

To jest jakby pomocnik, stoi gdzieś na stadionie, jak ktoś ma jakieś pytanie albo prośbę, pomaga mu.

 

Osoba, która pomaga odnaleźć się na meczu.

 

Na pewno to ktoś, kto ma nam pomagać na meczu.

 

Steward to osoba, która zajmuje się ochroną i obsługą imprezy masowej.

 

To ten w kamizelce, który dba, żeby nikt nie wbiegł na boisko.


34% osób wśród badanych nie wiedziało, kim jest steward. Tak jak uczniowie przypuszczali, pojawiały się definicje stewardów pracujących na pokładzie samolotu. Jeden z badanych zapytał, Czy to ktoś jak stewardessa? Inny podał bardzo interesującą odpowiedź: To taki pan, co lata, i rozdaje kawę pasażerom samolotu, ale wydaje mi się, że Wam chodzi o coś innego, może opiekuje się jakby kibicami?

Mimo tego, że spora część osób biorących udział w wywiadzie nie znała odpowiedzi na pytanie, kim jest steward, gimnazjaliści bardzo chętnie udzielali poprawnej odpowiedzi bądź nakierowywali ankietowanych dopytując o stewardów stadionowych. Wtedy badani nie mieli większego problemu ze zrozumieniem, kim jest steward, o którego są pytani.

DSC 0830
Kolejnym zadaniem było sprawdzenie opinii publicznej na temat potrzeby stewardingu. Uczniowie pytali, czy steward jest potrzebny na meczu. Ku zdziwieniu 46 osób na 50 odpowiedziało TAK. Jeden z ankietowanych, który pozytywnie wypowiedział się na temat stewardów zaznaczył:
Zwłaszcza, jeżeli chodzi o Euro 2012 to myślę, że stewardzi byli nieocenieni, ponieważ rewelacyjnie posługiwali się językiem obcym.. Inny stwierdził, że Stewardzi są jak najbardziej potrzebni, żeby nie zgubić się na stadionie.

74% badanych powiedziało, że korzystali kiedyś z pomocy stewardów. Podczas meczu pomógł mi znaleźć miejsce.- powiedział jeden z badanych. Osoby, które nie korzystały nigdy z pomocy stewardów wypowiedziały się w następujący sposób:

Nigdy nie byłem na meczu, więc myślę, że gdybym poszedł teraz, taki steward pomógłby mi się tam odnaleźć.

 

Nie, nie miałam okazji, ale pamiętam ich z meczu. Myślę, że gdybym była na meczu sama, na pewno spytałabym stewarda o pomoc.

 

Nie, jakoś mi się nie zdarzyło być na meczu, ale wiem, że są bardzo pomocni.


Na koniec każdej z rozmów gimnazjaliści zapytali respondentów o ich zdanie na temat projektu, który realizują (oczywiście uczniowie przedstawili cele i założenia „Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ”). Badani w 96% odpowiedzieli, że projekt jest potrzebny i popierają jego ideę. Jak najbardziej, sądzę, że to słuszna inicjatywa z waszej strony. – powiedział jeden z badanych. Zgadzam się. Ostatnio coś właśnie słyszałam, że kibice mają pretensje do stewardów. – potwierdziła przypuszczenia grupy projektowej jedna z kobiet biorących udział w wywiadzie. Inna kobieta stwierdziła: Zdecydowanie, widziałam wiele razy, jak kibicie po prostu pomiatali takim stewardem. Podoba mi się takie przedsięwzięcie. Pozostali mówili między innymi:

Tak, projekt jest słuszny choćby dlatego, że na stadionach powinny znajdować się całe rodziny. Dzieci, rodzice, babcie, dziadkowie tak jak było kiedyś. To jest w pewnym sensie rozrywka.

 

Brawo za odwagę i pomysł!

 

Trudno mi powiedzieć, nie siedzę w kibolskim środowisku, ale myślę że taka inicjatywa jest słuszna.

 
Na targach spotkaliśmy również stewarda, który podsumował naszą rozmowę następująco: Na pewno projekt jest potrzebny, bardzo mi miło jako stewardowi, ze ktoś zdecydował się na takie coś. Nic tylko gratulować.


Gimnazjaliści spotkali się z dwoma negatywnymi opiniami na temat projektu: No nie wiem, jak dla mnie przesadzacie, stewardzi wcale tak bardzo mocno nie pracują. Opierają się o ściany, dłubią w nosie… Jak dla mnie po prostu przesadzacie. Druga osoba krótko skrytykowała: Strata czasu.

DSC 0855
Biorąc pod uwagę wszystkie pytania i odpowiedzi przypadkowych ludzi biorących udział w badaniu, można bez wątpienia dopuścić się stwierdzenia, że stewardzi są pozytywnie postrzegani przez społeczność poznańską i wielkopolską (w Targach Edukacyjnych brali udział ludzie z całego województwa). Dla grupy projektowej „Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ” oznacza to, że tak naprawdę to, co dzieje się na forach internetowych (krytyka wobec stewardów), nie jest adekwatne z opinią publiczną. Wpada w wątpliwość zatem to, o czym mówił przedstawiciel Wiary Lecha (patrz: relacja z p. Marcinem Kawką) na spotkaniu z gimnazjalistami. Co jest tego przyczyną? Przecież znaczna większość badanych przez uczniów osób, powiedziała, że zalicza się do grona kibiców.

GALERIA ZDJĘĆ - Badania na Targach Edukacyjnych

RELACJA Z 08.02.2013r.
RELACJA Z 19.02.2013r.
RELACJA Z 21.02.2013r.

RELACJA Z 25.02.2013r.

Autor: I.J.

Podziel się tym tekstem na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
+6 #2 RE: PROJEKT: Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ. Jak postrzega się stewardów? Badanie na Targach EdukacyjnychKibic LP 2013-03-22 22:14
Zaskakujące jest to, że opinia kibiców na Stadionie również nie wiele różni się o tej prezentowanej powyżej, a prawda jest taka, że tylko nieliczna grupa... kilkunastu osób ma coś przeciwko stewardom.
Cytować
 
 
+5 #1 RE: PROJEKT: Steward chapie, wuchta wiary sapie, TEJ. Jak postrzega się stewardów? Badanie na Targach Edukacyjnychploom 2013-03-22 20:58
Brawo! Pomijając sam temat, ten projekt to świetna forma edukacji, zamiast wkuwania suchej teorii -opracowywanie tezy, formułowanie zagadnień, pytania, ankiety, wywiady, spostrzeżenia, opinie, wnioski, i świetne artykuły!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Biuletyn Portalu

Patronujemy

ATIPWN2 

Blog

baner na OIM2

Jesteśmy na Facebooku