ATIPWN

Kim jest pracownik ochrony?

Pracownikiem ochrony jest osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa w placówkach handlowych, w miejscach użyteczności publicznej, w trakcie imprez masowych lub konwojująca pieniądze czy towary. Może nim być również pracownik zajmujący się planowaniem i realizacją systemu ochrony dla firm i instytucji w wielu aspektach: ochrony osób, mienia, zabezpieczeń elektronicznych, zabezpieczeń danych, systemów przeciwpożarowych i innych.

 

DSC 0341 1

Foto: Piotr Zwierzchowski

 

Predyspozycje

 

Najważniejsze cechy osobowości pracownika ochrony to umiejętność logicznego myślenia, brak podatności na emocje, zdolność do działania w stresie, opanowanie, a także sprawność fizyczna i wiedza z zakresu prawa oraz procedur administracyjnych. Konieczna jest rzetelność, dyspozycyjność, odpowiedzialność i uczciwość. Minęły już czasy, kiedy ochroniarzy kojarzono wyłącznie z siłą i przemocą. Niezdyscyplinowany pracownik ochrony nie ma czego szukać w profesjonalnych firmach ochroniarskich. Pracownik ochrony musi być osobą o nieposzlakowanej opinii i posiadać pełnię praw publicznych. Z racji swych kontaktów z jednej strony z przestępstwami, a z drugiej ze służbami policji, nie powinien budzić jakichkolwiek wątpliwości prawnych.

 

Status społeczny

 

Wiele osób kojarzy zawód ochroniarza wyłącznie z zapewnieniem bezpieczeństwa. Dlatego w ich odczuciu stawisko pracownika ochrony nie wiąże się ze zbyt dużym uznaniem, Jednak warto podkreślić, że branża ochroniarska prężnie się rozwija, a zakres obowiązków pracowników w niej zatrudnianych jest naprawdę szeroki. Kompetencje ochroniarzy wymagają umiejętności planowania, znajomości procedur administracyjnych, zapobieganiu zagrożeniom, a nie tylko  bezpośredniej likwidacji zagrożeń.

 

Jak zostać pracownikiem ochrony?

 

Kandydat ma przed sobą dwie drogi, których wybór zależy od jego ambicji. Można ukończyć szkołę policealną, przygotowującą do zajmowania niższych stanowisk w branży lub studia wyższe z odpowiednią specjalnością i starać się o zajęcie bardziej eksponowanej pozycji w branży (kadra zarządzająca, projektanci systemów, właściciele firm ochroniarskich). Najłatwiej i najszybciej można zostać pracownikiem ochrony wybierając naukę w jednej z wielu szkół policealnych. W trakcie zajęć zalicza się przedmioty administracyjne, prawne, zajęcia sprawnościowe, uzyskuje się licencję pracownika ochrony II stopnia. Szlify ochroniarskie nadają słuchaczom przedmioty zawodowe: ochrona osób i mienia, dokumentacja ochrony osób i mienia, środki ochrony fizycznej. Wśród przedmiotów praktycznych są: samoobrona, techniki interwencyjne, wyszkolenie strzeleckie czy pierwsza pomoc przedlekarska. Całość programu zwykle wzbogacają zajęcia z języka angielskiego, komunikacji interpersonalnej oraz wychowania fizycznego. Każdy słuchacz musi odbyć staż w firmie ochrony osób i mienia, by poznać specyfikę pracy. Staże takie są zwykle zapewniane przez szkoły. Studium kończy się egzaminem przed Państwową Komisją Egzaminacyjną, w skład której wchodzą przedstawiciele komendy wojewódzkiej policji. Niekiedy dodatkowo absolwenci uzyskują tytuł technika ochrony fizycznej osób i mienia oraz zaświadczenie o ukończeniu realizowanego równocześnie z programem kursu detektywistycznego, uprawniającego do przystąpienia do egzaminu na licencję detektywistyczną.

Inny scenariusz to ukończenie studiów wyższych na jednej z kilkunastu uczelni niepublicznych. Specjalności oferowane przez te placówki przygotowują do pracy w administracji państwowej, policji, wojsku, obronie cywilnej czy w samorządzie lokalnym. Część nastawia się na wykształcenie samodzielnych detektywów i specjalistów od ochrony oraz od zarządzania bezpieczeństwem. Studia kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata. Student może tu liczyć na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu prawa karnego i postępowania karnego, w tym także procedur dotyczących wykroczeń i postępowań w sprawach nieletnich. Niezwykle ważnym przedmiotem w ramach tej specjalności jest kryminalistyka, której znajomość ułatwi absolwentom pracę w takich organach, jak policja, sądy, organy nadzoru bezpieczeństwa publicznego oraz we własnej firmie detektywistycznej. Niezależnie od zajęć teoretycznych, sporą wagę przykłada się do sprawności fizycznej studentów. Znajomość sportów walki, umiejętność samoobrony i stosowania technik interwencyjnych to ważny element wykształcenia. Każdy ze studentów musi posiadać umiejętność skutecznego używania broni palnej.

 

Gdzie do pracy?

 

Pracownik ochrony może znaleźć zatrudnienie w firmie ochroniarskiej na różnych szczeblach. Jeśli na początku jest szeregowym pracownikiem ochrony, może trafić do działu konwojowania, działu, ochrony imprez masowych, stałej ochrony obiektów lub do ochrony konkretnych osób. Pracownicy ochrony mogą także szukać zatrudnienia w policji, w bankach, w instytucjach ubezpieczeniowych czy urzędach skarbowych. Zatrudnienie mogą znaleźć także na samodzielnych stanowiskach w administracji samorządowej, administracji  rządowej, w sektorze bezpieczeństwa publicznego (straż miejska, urzędy celne). Praca w ochronie daje spore możliwości awansu jak i specjalizacji. Można świadczyć usługi detektywistyczne, usługi wywiadu gospodarczego czy windykacji należności. Wielu ochroniarzy z licencją zakłada własne firmy i prowadzi szkolenia, np. z technik samoobrony czy survivalu. Można otworzyć własną szkołę sztuk walki lub zostać wykładowcą technik ochronnych.

 

Zarobki

 

Wszystko zależy od rodzaju zatrudnienia oraz zakresu działalności. W agencji ochrony nie zarabia się na początku wiele. Poziom płac zaczyna się od 1400 zł miesięcznie, ale można zarobić też 2,4 tys. złotych. Specjaliści ds. szczegółowych zadań otrzymują znacznie więcej.

 

 

Opracował: Tomasz Tonder


Źródło: P. Hebla, J. Madejski, Zawód z pasją

Podziel się tym tekstem na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
0 #5 Pracownik OchronyRobert 2013-01-16 16:46
Mowa o ochronie w naszym pięknym kraju to problem , bo już przy zasadniczej sprawie pojawia się kłopot - definicja pracownika ochrony. Miała to regulować Ustawa , ale w trakcie jej wprowadzania ktoś zauważył że nie da rady i definicję poszerzył o pracownika nie posiadającego licencji , co nie przeszkadza w dalszej części ustawy odwoływać się do pracownika ochrony np. w przypadku użycia środków przymusu bezpośredniego-) . W wyniku tego definicja jest luźna i swobodna jak majty.
Cytować
 
 
-1 #4 Kim jest pracownik ochronyPolak 2013-01-16 16:36
Witam
Co do zarobków to bym nieco polemizował....
Obecnie w Agencjach Ochrony panuje moda na umowy-zlecenia...
Stawki różne od 5-6 zł do 9-11zł netto,natomiast osoby z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności (minimum-umiarkowany )mają możliwość stawki ok.1100zł do ok.1200zł netto...Na początek...
Pozdrawiam
Cytować
 
 
0 #3 RE: Kim jest pracownik ochrony?Tomek 2013-01-16 08:19
Witam
Leszku jeśli uważasz, że nie do końca przedstawiony zakres oraz status to poproszę o jakiś artykuł, bądź krótką informację jak wg. Ciebie to wygląda.:-)
Cytować
 
 
+1 #2 RE: Kim jest pracownik ochrony?Leszek 2013-01-16 08:09
Nie prawda - nie pierwszy i nie do końca rzeczowo przedstawiający zarówno zakres kształcenia (w tym egzaminy), jak i status pracownika ochrony.
pozdrawiam
Rzeczoznawca PIO i MEN w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i nauczania w zawodzie technik ochrony.
Cytować
 
 
+2 #1 RE: Licencjonowany pracownik ochrony fizycznejAnia 2013-01-12 07:39
No to pierwszy tego typu artykuł w sieci, brawo Tomku :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Biuletyn Portalu

Patronujemy

ATIPWN2 

Blog

baner na OIM2

Jesteśmy na Facebooku