ATIPWN

Słów kilka o systemie stewardingu stadionowego w Anglii i Walii

W Anglii i Walii steward to przedstawiciel klubu obecny na stadionie i obserwujący widzów w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim fanom. Odznaczający się jasnym kolorem ubioru i posiadający krajowe kwalifikacje uprawniające do roli stewarda podczas spotkań piłkarskich [www.premierleague.com]. Osoby te działają zgodnie generalnymi rekomendacjami zawartymi w „Guide to Safety at Sports Grounds” i wymogami Certyfikatu Bezpieczeństwa [Departament for Culture, Media and Sport 2008, s.40].

Obecnie 92 kluby z czterech najwyższych klas rozgrywkowych angielskiej piłki nożnej posiadają wyszkolone, dobrze zorganizowane drużyny stewardów, które swoją obecnością i pracą znacznie redukują liczbę policjantów w okolicach murawy stadionu. Jednocześnie praca stewardów to warunek konieczny do uzyskania Certyfikatu Bezpieczeństwa przez kluby z czterech najwyższych poziomów rozgrywkowych. Teraz za bezpieczeństwo na stadionie odpowiada organizator imprezy masowej. Policja wydaje zezwolenie na przeprowadzenie i odbycie się imprezy masowej na obiekcie poprzez wydanie Certyfikatu Bezpieczeństwa – Safety Certificate. Służby policyjne reagują tylko i wyłącznie w sytuacji realnego zagrożenia zaburzenia porządku publicznego czy bezpieczeństwa.

Praca stewarda w Anglii i Walii opiera się na kilku podstawowych dokumentach prawnych. Football Spectators Act 1989 była pierwszym aktem regulującym metody zwalczania i zapobiegania futbolowego bandytyzmu i na mocy której powołano do życia The Football Licensing Authority (The FLA). Obecnie nazwa The Football Licensing Authority nie funkcjonuje. W 2011 roku organizację tę przeistoczono w Sports Grounds Safety Authority (SGSA). Komórka ta kontynuuje działania swojej poprzedniczki. [Football Spectators Act 1989 dok. elektr.]. Kolejne Criminal Justice Act and Public Order Act 1994, Football (Offences and Disorder) Act 1999 i Football (Disorder) Act 2000 są określone jako przykład drakońskiej legislacji. Wprowadziły m.in. zakazy stadionowe, czyli   „Banning Order” o szerokim zakresie zastosowania.

Certyfikowani stewardzi na angielskich stadionach to przedstawiciele i wizytówka władz klubu, a podczas meczów piłkarskich to jedyny środek kontaktu pomiędzy klubem a publicznością. Dlatego kluby ustaliły i spisały zasady postępowania dla wszystkich swoich pracowników. [Departament for Culture, Media and Sport 2008, s.41].

Przyjrzałam się bliżej zjawisku stewardingu w Anglii i Walii, a w szczególności stewardom pracującym na stadionach klubów z Brighton i Londynu. Następne artykuły przestawią kulisy funkcjonowania stewardingu w angielskich klubach.

 

Opracowała: mgr Patrycja Szreder

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Autorka pracy pt.: Proces wdrażania stewardingu w polskich klubach piłkarskich.

Podziel się tym tekstem na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Biuletyn Portalu

Patronujemy

ATIPWN2 

Blog

baner na OIM2

Jesteśmy na Facebooku