Bez kategorii

Prawa konsumenta, gdzie znaleźć pomoc?

Gdy dochodzi do naruszenia praw konsumentów, można zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Konsumenta, gdzie uzyskamy bezpłatne porady prawne. Instytucją zajmującą się działaniami w obronie tych praw jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W drodze dochodzenia swoich praw, konsumenci mogą zwrócić się o pomoc do sieci polubownych sądów konsumenckich, które zazwyczaj działają przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Jeśli potrzebujemy porady prawnej jak załatwić taką sprawę, usługi takie bezpłatnie świadczy rzecznik. Do sądu konsumenckiego można kierować sprawy, gdzie wartość przedmiotu sprawy nie przekracza 10 tys. zł. Wyjątkiem od tej reguły jest Sąd Konsumencki w Warszawie, gdzie wartość przedniotu nie znaczenia. Nawet jeśli rzecznik udzielił nam porad prawnych i zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, zdarza się, że konsument i przedsiębiorca nie dojdą do porozumienia i właśnie takimi sprawami zajmuje się sąd koncumencki, lecz zgodę na sąd konsumencki muszą wyrazić obie strony.

Jeżeli nie jesteśmy usatysfakcjonowani wynikami postępowania, bądź mamy wątpliwości, co do pracy rzecznika, możemy uzyskać porady prawne w kancelarii radcy prawnego lub adwokackiej. Takie usługi są płatne, ale z pewnością są stytuacje, w których warto przeznaczyć trochę środków na rzetelną informację.

Rzecznika Praw Konsumenta zajmuje się wyłącznie sprawami konsumenckimi, czyli musi w nich, po jednej stronie występować konsument, który nie poradzi sobie z zawiłymi przpisami prawa i warto skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, gdyż uchronimy się w ten spsób przed narażeniem siebie i rodziny na straty finansowe, w postaci niedziałającej pralki lub niewłaściwie wykonanej usługi. Z każdym tego typu problemem możemy wzrócić się do odpowiedniej instytucji po porady prawne. U rzecznika otrzymamy je bezpłatnie, w dobrej kancelarii adwokackiej, np. kancelaria Katowice trzeba już płacić, ale w szczególnie trudnych i skomplikowanych sprawach lepiej odrobinę zainwestować, niż potem żałować.